Indeks
Zdrowych miast

Indeks Zdrowych Miast to długofalowy projekt mający na celu analizę warunków życia w 66 miastach na prawach powiatu. 

Głównym celem inicjatywy jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Publikacja to zbiór informacji o inwestycjach i działaniach, jakie samorządy wdrażają, tworząc zrównoważoną przestrzeń miejską. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. 

Obszary
Indeksu

INDEKS W LICZBACH

592,40 zł na 1 mieszkańca

to rekordowa kwota przeznaczona przez Bielsko-Białą w programach polityki zdowotnej, podczas gdy średnia badanych miast wynosiła 60zł

Kraków skutecznie walczy
ze smogiem

w ciągu roku miastu udało się obniżyć średnioroczne stężenie cząsteczek PM10 o jedną czwartą, a dwutlenku azotu o prawie połowę

85 tys. zł/ha

na utrzymanie zieleni w miastach ponosi Zielona Góra, a Bielsko-Biała 75 tys. zł/ha. To najwyższe tego typu wydatki spośród badanych miast

112 kobiet

przypada na 100 mężczyzn w 66 polskich miastach na prawach powiatu

48 miast

z 66 odnotowało wzrost mediany (przeciętnej wieku), co oznacza starzenie się społeczeństwa

Bezpłatna komunikacja

Chełm i Ostrołęka są jedynymi miastami na prawach powiatu z bezpłatną komunikacją miejską

Twórcy Indeksu Zdrowych Miast

Anna Rulkiewicz

Anna Rulkiewicz

Prezeska Grupy LUX MED

“Wsparcie ludzi w lepszym i zdrowszym życiu to jeden z elementów misji jaką realizuje Grupa LUX MED. Dlatego tworzenie Indeksu Zdrowych Miast jest dla nas niezwykle ważną inicjatywą, dzięki której realnie wspieramy samorządy w weryfikowaniu wprowadzanych praktyk podnoszących jakość życia mieszkańców, ale przede wszystkim pokazujemy ludziom, jak działają polskie miasta, którymi obszarami mogą się poszczycić, a nad którymi muszą jeszcze popracować. Kontynuacja inicjatywy Indeksu to dowód na nasze zaangażowanie w poprawę kondycji miast i działania na rzecz społeczeństwa oraz środowiska.

Jerzy Hausner

Jerzy Hausner

Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP

“Dla ekonomii wartości i ruchu Open Eyes Economy jednym z ważnych odniesień jest zdrowie mieszkańców miast jako integralne dla wzrostu gospodarczego. Silna i dobrze funkcjonująca populacja zwiększa produktywność jednostkową, ale też sprzyja innowacjom, aktywnemu uczestnictwu w rynku pracy i ogólnej jakości życia, co umacnia pozycję miasta w konkurencyjnym krajobrazie.  Wzajemne powiązania zdrowia i dobrobytu ekonomicznego podkreślają konieczność priorytetowego traktowania dobrostanu publicznego dla zrównoważonego rozwoju miejskiego.

Piotr Wachowiak

Piotr Wachowiak

prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

“Włodarze miast stoją przed szeregiem wyzwań związanych z zapewnianiem odpowiedniej jakości życia swoich mieszkańców, dbając o to, żeby miasta były czyste, zdrowe, przyjazne i tworzyły warunki do aktywności. Jak pokazują doświadczenia, dbanie o jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych, rozwój infrastruktury sprzyjającej aktywności fizycznej czy dostęp do żłobków i przedszkoli przyciągają mieszkańców. Miasta, które mają wysoką wartość Indeksu Zdrowych Miast bardzo często się rozwijają, zyskując nowych mieszkańców.”

Agnieszka Chłoń-Domińczak

Agnieszka Chłoń-Domińczak

prof. SGH, Prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

“Tworząc Indeks Zdrowych Miast zadaliśmy sobie wiele pytań: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowie mieszkańców. Patrzyliśmy zarówno na praktyki polskich, jak i zagranicznych miast, oczywiście uwzględniając specyfikę naszych samorządów. Skupiliśmy się na miastach na prawach powiatu, aby móc porównać jednostki samorządu terytorialnego, które mają podobne zadania i funkcje.”

ogłoszenie wyników indeksu zdrowych miast 2023 i gala wręczenia nagród